Ta strona używa cookies. OK Szczegółowe informacje na ten temat znajdą Państwo w polityce prywatności

/Konkursy NPP/Edycja 2016/Projekt konkursowy

Projekt konkursowy
DOM PAMIĘCI ŻYDÓW GÓRNOŚLĄSKICH
GLIWICE
ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14

Projekt

Lp. Imię i nazwisko Adres Udział [%] Telefon E-mail
1. arch. Kamila Orszewska-Hubczak ul. Legnicka 62 lok 215 0
2. asystent: arch. Maciej Hetmańczyk ul. Legnicka 62 lok 215 0

Liderzy

Lp. Nazwa Adres Imiona i nazwiska Dane kontaktowe
1. Miasto Gliwice ul. Zwycięstwa 21 44-100 Gliwice Wydział Kultury i Promocji Miasta 32/ 238-54-09

O projekcie

Cel – Dzieje Domu Przedpogrzebowego przy obecnej ul. Poniatowskiego są ściśle związane z przeszłością Gliwic, potwierdzając wielonarodową i wielokulturową historię naszego miasta. Dom Przedpogrzebowy wraz z przylegającym cmentarzem przez lata uległ zniszczeniu, celem było odnowienie budynki i ocalenie historii o nim.

Budynek został zaprojektowany przez Maxa Fleischera. Ten architekt, który działał głównie w Wiedniu, na koncie ma wiele pięknych synagog, pomników, grobowców, rezydencji, kamienic, budynków przemysłowych. Dom Przedpogrzebowy to okazała budowla neogotycka wybudowana z czerwonej cegły klinkierowej. Zabytek przy ul. Księcia Poniatowskiego jest jedynym dziełem Fleischera w Polsce.

 Na wniosek władz Gliwic obiekt został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. Właścicielem Domu Przedpogrzebowego był wówczas Skarb Państwa, a użytkownikiem – Gmina Żydowska, która nie miała wystarczających funduszy na remont obiektu. Dlatego w 2008 roku miasto, widząc zagrożenie dla zabytku, zaproponowało Gminie Żydowskiej, że przejmie obiekt. Najpilniejsze prace remontowe przeprowadzono w 2009 roku. Zasadnicze prace przy modernizacji Domu Przedpogrzebowego rozpoczęły się w maju 2014 roku. Zakres prac był bardzo szeroki: wykonano izolację fundamentów, odnowiono elewację budynku z efektownej cegły klinkierowej, wymieniono wszystkie instalacje elektryczne, sanitarne i wodociągowe, zainstalowano klimatyzację, usunięto stare tynki i położono nowe, wzmocniono sklepienie, ocieplono strop i zabezpieczono przeciwpożarowo więźbę dachową, zamontowano nowe sanitariaty, położono nowe posadzki, zamontowano oświetlenie, wymieniono okna i drzwi, zagospodarowano teren wokół. Wrażenie robi sala główna, gdzie odtworzono malowidła (polichromie). Modernizacja Domu Przedpogrzebowego kosztowała blisko 6,5 mln zł z budżetu miasta. Dodatkowe 660 tys. zł wyniosła naprawa i wzmocnienie dachu. Miasto zdecydowało się na rozszerzenie zakresu prac o remont dachu, żeby mieć pewność, że odnowione wnętrza będą dobrze zabezpieczone.

Galeria zdjęć

 
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Ślaskiego. Wszelkie Prawa Zastrzeżone