Ta strona używa cookies. OK Szczegółowe informacje na ten temat znajdą Państwo w polityce prywatności

/Konkursy NPP/Edycja 2016/Projekt konkursowy

Projekt konkursowy
MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH WRAZ Z ZAGOSPODAROWANIEM TERENU (DOPEŁNIENIE „OSI KULTURY”)
KATOWICE
Plac Sławika i Antalla 1

Projekt

Lp. Imię i nazwisko Adres Udział [%] Telefon E-mail
1. Projektanci Międzynarodowego Centrum Kongresowego: Jems Architekci Sp. z o. o. ul. J.Gagarina 28A, Warszawa 0
2. Projektanci Pomnika H.Sławika i J.Antalla seniora: Pracownia Projektowa M KWADRAT M.Dąbek J. Kuka ul. Wielogórska, Kraków 0

Liderzy

Lp. Nazwa Adres Imiona i nazwiska Dane kontaktowe
1. Prezydent Miasta Katowice ul. Młyńska 4, Katowice Marcin Krupa 32 2593100 prezydent@katowice.eu

O projekcie

Najodważniejsza kulturalna inwestycja miasta  „nowa dzielnica Katowic”, nazwana Strefą Kultury, ukończona w III.2015 r. poprzez oddanie do użytkowania budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego (MCK) wraz z zagospodarowaniem terenu wokół tego budynku.

Umowną osią kompozycyjną tzw. Osią kultury połączono Spodek, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, siedzibę NOSPR i Nowe Muzeum Śląskie. Realizowane w tej strefie obiekty mają charakter ponadlokalny, przyciągają osoby zarówno z innych rejonów Polski, jak i turystów zagranicznych.

Budynek  Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach został zaprojektowany na podstawie wygranej przez Jems Architekci Sp. z o.o. pracy konkursowej w zorganizowanym przez Miasto Katowice w 2008 r. międzynarodowym konkursie architektoniczno-urbanistycznym.

 Budynek Międzynarodowego Centrum Kongresowego biura projektów JEMS Architekci, dla których była to pierwsza tego typu realizacja na Śląsku. Budynek ten  łączy plac honorowy przed Spodkiem z najstarszą dzielnicą miasta o nazwie Bogucice.  Połączenie to realizowane jest w formie publicznego przejścia przez hall główny i foyer budynku (powiązanie do wykorzystania szczególnie w czasie trwania imprez o otwartym charakterze – targi, wystawy) oraz w formie zewnętrznego ciągu prowadzonego po dachu budynku  tzw. zielona dolina”, który może być wykorzystywany całorocznie, np. dla wystaw plenerowych i happeningów. To rzadkie rozwiązanie w polskiej architekturze. Budynek zaprojektowany jest w taki sposób, aby jego kubatura umożliwiała „zdobycie” go bez potrzeby wchodzenia do jego wnętrza. Zamiana tej przestrzeni na publiczną z miejscami do siedzenia, drewnianymi okładzinami i trawnikami porastającymi dach budynku sprawia, że to idealne miejsce do wypoczynku czy spotkań ze znajomymi. Otoczenie budynku wyściełane drobnymi kamieniami zamiast trawników dodatkowo potęguje wygląd Zielonej Doliny.

Obecny adres: Plac Sławika i Antalla 1,  został nadany w celu upamiętnienia Henryka Sławika (1894 – 1944) i Józefa Antalla seniora (1896 – 1974) - bohaterów trzech narodów – a których pomnik, został wzniesiony na placu przed Spodkiem w sąsiedztwie budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Pomnik ten stał się symbolem przyjaźni polsko – węgierskiej.

 Międzynarodowe Centrum Kongresowe jest  symbolem dynamicznie rozwijającej się turystyki biznesowej w mieście. Dzięki swojej doskonałej lokalizacji (tuż przy Spodku) stało się  prawdziwym turystyczno – biznesowym centrum miasta, pełniącym funkcje konferencyjne, biznesowe, targowe, sportowe i kulturalne.

Oddanie do użytkowania budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego wraz z całym zagospodarowaniem terenu wokół tego budynku jest to dopełnieniem ogromnego przedsięwzięcia rewitalizacyjnego w mieście Katowice, a także odpowiedź na różne kierunki rozwoju miasta Katowice.

Całościowy koszt inwestycji tworzących „Oś Kultury” razem z infrastrukturą przekracza kwotę 1 mld zł.

Galeria zdjęć

 
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Ślaskiego. Wszelkie Prawa Zastrzeżone