Ta strona używa cookies. OK Szczegółowe informacje na ten temat znajdą Państwo w polityce prywatności

/Konkursy NPP/Edycja 2016/Projekt konkursowy

Projekt konkursowy
TĘŻNIA W RADLINIE
RADLIN
UL. WYPANDÓW

Projekt

Lp. Imię i nazwisko Adres Udział [%] Telefon E-mail
1. JASA Stożek Architekci Sp. z o.o. JERZY STOŻEK KLONOWA 41, KATOWICE 0

Liderzy

Lp. Nazwa Adres Imiona i nazwiska Dane kontaktowe
1. URZĄD MIASTA RADLIN UL. RYMERA 15 RADLIN 32 459 02 00

O projekcie

Tężnia solankowa w Radlinie to pierwszy i jak dotąd jedyny tego typu obiekt w przemysłowej części województwa śląskiego. Drewniana budowla wypełniona tarniną oraz spływającą po niej solanką zdrowotną, jest tłumnie odwiedzana przez mieszkańców całego województwa, jak również osoby z innych rejonów Polski. Budowa tężni solankowej w Radlinie była jednym z najważniejszych przedsięwzięć związanych z obchodami 15-lecia miasta Radlin. Mając na względzie zasób terenów rekreacyjnych na nieruchomości dawnego basenu, podjęto w 2013 roku decyzję o stworzeniu pierwszej na przemysłowej części Górnego Śląska tężni solankowej.
Pomysł, początkowo wywoływał różne emocje, jednak szybko okazało się, że zapotrzebowanie na zdrowotne inhalacje – zwłaszcza w przemysłowej części naszego województwa – jest bardzo wielkie. Obiekt tężni zaprojektowany został na planie prostokąta o wymiarach 3,95 m x 24,00 m i wysokości 8,20 m. Jej najważniejszą częścią jest oczywiście solanka, która specjalnie dla śląskich kuracjuszy, sprowadzana jest do Radlina z miejscowości zdrojowych, m.in. Zabłocia, Ciechocinka czy Dębowca. Dzięki temu w górniczym Radlinie można poczuć namiastkę wypoczynku nad morzem – stężenie jodu w powstającej przy tężni mgiełce solankowej jest bowiem zdecydowanie większe niż nad Bałtykiem!
Dziś radlińska tężnia to wizytówka Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Z inhalacji solankowych w Radlinie korzystają mieszkańcy całego województwa jak również goście z innych rejonów kraju, a nawet zza granicy (to najbliższy tego typu obiekt dla kuracjuszy z Czech). Inwestycja wpisała się już na stałe w listę najciekawszych i najliczniej odwiedzanych obiektów w okolicy. Pomogła również zmienić wizerunek Radlina z
typowego miasta górniczego na miasto przyjazne rekreacji i zdrowemu wypoczynkowi.
Budowa tężni została współfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Galeria zdjęć

 
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Ślaskiego. Wszelkie Prawa Zastrzeżone