20 lat wolności
20 lat wolności - rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku

20 lat minęło...

20 lat minęło...

Koncert z udziałem Boba Geldofa, happeningi, wystawy, plenerowe pokazy filmów dokumentalnych i wiele innych imprez organizowanych w Katowicach, przypomni 4 czerwca 1989 roku.

Program obchodów 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej

4 czerwca 1989, Katowice

"Trasa Wolności"; godz. 8:00-19:00

Przejazd zabytkowym autokarem linii "89" na trasie: Plac Sejmu Śląskiego - Muzeum Pacyfikacji KWK "Wujek" - Muzeum IPN - Plac Sejmu Śląskiego, śladami walki o prawdę, wolność i godność w czasach PRL'u.

Godziny odjazdu autokaru z Placu Sejmu Śląskiego: 8:00, 10:10, 12:40, 14:50, 17:00

Każdy, kto zdecyduje się wziąć udział w "Trasie Wolności" otrzyma przewodnik, pamiątkową kartę, na której będzie mógł zebrać okolicznościowe pieczątki z odwiedzanych miejsc oraz biało-czerwony kotylion.

Zarówno Muzeum Pacyfikacji KWK "Wujek" jak i Muzeum IPN pozostają również do dyspozycji osób, które będą chciały odwiedzić te miejsca samodzielnie.

"Miasteczko PRL"; godz. 10:00-19:00

Happening na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach. Plac zostanie podzielony na dwie części: reżimową i wolnościową, między którymi znajdować się będzie granica. Granicę stanowiła będzie wystawa "Uciekinierzy z PRL-u". Wystawa została przygotowana przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach Monikę Bortlik-Dźwierzyńską i Marcina Niedurnego. Poświęcona jest problematyce ucieczek obywateli polskich z kraju w latach 1945 - 1989. Celem wystawy jest przede wszystkim zaprezentowanie ich różnorodnych form, ale też ukazanie metod stosowanych przez władze w celu przeciwdziałania ucieczkom. Początkowe panele koncentrują się wokół funkcjonowania Wojsk Ochrony Pogranicza, formacji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo granic Polski Ludowej. Na uwagę zasługują zwłaszcza fotografie przedstawiające tzw. przygraniczny pas kontrolny w postaci kilkunastometrowej szerokości odcinka zaoranej ziemi. W tej części zobaczyć można również instrukcje i wytyczne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dotyczące ucieczek i odmów powrotu do kraju obywateli PRL. Na kolejnych planszach zaprezentowano wiele unikalnych fotografii i dokumentów ilustrujących już konkretne przypadki ucieczek, zarówno tych najgłośniejszych, jak i mniej znanych. Autorzy przypominają m.in. okoliczności ucieczki Stanisława Mikołajczyka, Józefa Światły, braci Zielińskich. Jednocześnie przedstawiają wiele zapomnianych ucieczek, jak np. historię załogi ORP "Ĺťuraw".

Na odwiedzających "Miasteczko PRL" czekają również m.in.: czasowe karty meldunkowe, nielegalne drukowanie bibuły, rarytasy kuchni PRL, przodownicy pracy, ściana graffiti, pokazy właściwej postawy pochodowej, wystawy, kowboje, przedstawiciele Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", oryginalne nagrania demonstracji z lat 80-tych XX wieku. Goście miasteczka otrzymają biało-czerwone kotyliony, okolicznościowe pocztówki i pamiątkowe zdjęcia.

"Kino Przyjaźń" ; godz. 10.00-16.00

Edukacyjne pokazy filmowe kronik z epoki PRL w Westybulu Gmachu Sejmu Śląskiego. Pokazom towarzyszyły będą:

  • wystawa "Rysunki sprzed ćwierć wieku. Grafiki Jacka Fedorowicza". Po wprowadzeniu stanu wojennego Jacek Fedorowicz zerwał wszelkie kontakty z oficjalnymi środkami przekazu i powrócił do zawodu plastyka. W tymże okresie powstały szeroko kolportowane w drugim obiegu takie rysunki, jak chociażby "Nieznany mężczyzna z wąsem", "So...Solarium", "Tatry w czerwcu", "Visitez Varsovie" czy słynny komiks historyczny "Solidarność - 500 pierwszych dni".
  • wystawa "20 lat rysunku w Gazecie. Jacek Gawłowski". Jacek Gawłowski (rocznik 1957) - grafik, ilustrator, karykaturzysta - jest jednym z najbardziej oryginalnych i wyrazistych polskich rysowników prasowych. Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych u Teresy Pągowskiej i Henryka Tomaszewskiego. Debiutował w tygodniku Zwierciadło w 1972. Jego prace zamieszczały: Szpilki, The Warsaw Voice, Tygodnik Literacki, Przegląd Techniczny, Magazyn Rodzinny oraz Zarządzanie. Gawłowski jest laureatem Nagrody Młodych im. Henryka Grunwalda oraz Nagrody im. Eryka Lipińskiego. Swoje rysunki wystawiał w Warszawie: w Galerii Pokaz (1991), Muzeum Karykatury (1996), Teatrze Rozmaitości (2001) oraz w Krzywym Domku w Sopocie (2008). Od 12 maja 1989 jest związany z Gazetą Wyborczą, największym polskim dziennikiem, w którym opublikował około 15 tysięcy rysunków ilustrujących najważniejsze wydarzenia naszej najnowszej historii.
  • wystawa sprzętu RTV i AGD.

"Plenerowe kino PRL" ; godz. 20.00-21.30

Plenerowy pokaz filmów dokumentalnych z epoki PRL i autentycznych nagrań z demonstracji antykomunistycznych na Placu Sejmu Śląskiego.

5 czerwca 2009, Katowice

Happening "Komunizm Wyprowadzić"; godz. 19.30-20.30

Z Placu Sejmu Śląskiego, ulicą Lompy, Jagiellońską, Francuską, Warszawską, Szkolną, Moniuszki, Uniwersytecką, Roździeńskiego aż do Ronda. Stare auta z epoki wyprowadzą sztandary, na katowickim Rondzie sztandary zostaną zwinięte, a 20 młodych ludzi z 20 biało-czerwonymi flagami da sygnał do 20 wystrzałów.

Koncert "Proszę Państwa. 20 lat temu skończył się w Polsce komunizm";
godz. 21.00. Pomnik Powstańców Śląskich.

  • Bob Geldof z zespołem
  • Joanna Szczepkowska
  • Jerzy Radziwiłowicz
  • Leszek Wojtowicz
  • Wojciech Waleczek
  • Grupa Proforma

Organizatorzy obchodów: