Kosmos na wyciągnięcie ręki

 Planetarium Śląskie. graf. UMWS Planetarium Śląskie. graf. UMWS
Przed nami weekend otwarcia Planetarium Śląskiego. Oprócz seansów przygotowano mnóstwo atrakcji; przez symulator lotów kosmicznych, kabinę wstrząsów sejsmicznych po koncerty muzycznych gwiazd

Pierwszy seans dla publiczności odbędzie się w sobotę 11 czerwca o godzinie 12:00. W weekend otwarcia (11–12 czerwca 2022) seanse będą odbywać się w dzień i w nocy. Otwarcie planetarium po kilkuletniej modernizacji będzie hucznie świętowane także na scenie przed obiektem, gdzie 11 czerwca wystąpią (od godz. 17): Dawid Kwiatkowski, Król i Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego, w koncercie muzyki filmowej. Zwieńczeniem wieczoru będzie Drone Show z udziałem 50 dronów. Na koncerty wstęp wolny.

„Ten obiekt robi wielkie wrażenie. Jestem przekonany, że Planetarium Śląskie będzie oblegane i stanie się jedną z wizytówek województwa, jak było przez lata. Od atrakcji może zakręcić się w głowie, dosłownie i w przenośni, bo realistycznie odwzorowany lot w kosmos czy trzęsienie ziemi dostarczają niesamowitych wrażeń. Odliczamy dni do otwarcia, chcemy oddać ten obiekt w ręce mieszkańców, a przede wszystkim młodych ludzi, którzy dzięki zastosowanym tu rozwiązaniom będą mieli gwiazdy na wyciągnięcie ręki” – mówi marszałek Jakub Chełstowski.

Jedną z największych atrakcji jest ultranowoczesny, hybrydowy system projektorów, rzucający obraz w technologii 8K. Planetarium po remoncie stało się dwa razy większe niż do tej pory. Projektor umieszczony został w centralnym punkcie sali projekcyjnej, w miejscu, w którym przez lata funkcjonował projektor Zeissa. Nowy projektor jest w stanie wyświetlić nawet sto milionów gwiazd.

Modernizacja Planetarium kosztowała ponad 154 mln zł. Do zabytkowej części obiektu pod ziemią dobudowano dwa nowe pomieszczenia o powierzchni ponad 2,5 tys. m kw. Znajdą się tam pracownie i sale wykładowe. W przebudowanym obiekcie goście będą mogli skorzystać m.in.: z symulatorów lotów w kosmos, kolumny pogodowej i pokoi klimatycznych. Dokładny harmonogram seansów wraz z informacją dotyczącą sprzedaży biletów jest dostępny na stronie www.planetarium.edu.pl


Projekt pn. Planetarium – Śląski Park Nauki. Modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie sfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej, Budżetu Państwa oraz środków własnych Województwa Śląskiego.

  • Wartość projektu 147 922 197,84 zł
  • Koszty kwalifikowalne 144 948 089,88 zł
  • Dofinansowanie z UE 99 050 825,43 zł
  • Wkład własny województwa 31.402.455,46
  • Budżet państwa z kontraktu terytorialnego 14 494 808,99 zł
  • Ponadto województwo przeznaczyło 15 518 875 zł na prace dodatkowe
  • Łączny wkład województwa 46,9 mln Łączny koszt inwestycji 160 466 966 zł
Fundusze UE - logo